fantje nej bo ta tema velka kokr old farts! nm bo bl koristl kot trava, ceprav tut ni zanemarljiva pri zdravilnosti v zmernih kolicinah!
KAMILICA
OPIS RASTLINE
Kamilica je enoletnica, zraste od 20 do 50 cm visoko. Njeno steblo je močno razvejano. Cvetovi so v koških in so značilne rumene barve.
Vonj kamilice je značilen, dišaven. Okus pa je nekoliko grenak.
Cvete od junija do avgusta, večkrat celo tudi septembra.
Raste med žitom, zato so kmetje kar jezni nanjo, kajti med žitom predstavlja malce neljub plevel. Kamilica z njiv pa je tudi najbolj zdravilna.
Vsebuje veliko kamiličnega olja, na kemične snovi pa je zelo občutljiva. Če raste na njivah, ki jih gnojijo, pote je ne smemo nabirati v zdravilne namene, kljub temu, da je na videz lepa in dišeča.
Kamilica sicer ni zahtevna rastlina, uspeva tudi na dokaj revnih tleh.
ZDRAVILNI DELI RASTLINE
Nabiramo le cvetne koške. Vendar tudi cvetni popki, nežni listki in zgornji mehki deli stebla tudi vsebujejo zdravilne snovi, tako, da jih je tudi mogoče uporabljati v ta namen.
Kamilice moramo nabirati zelo skrbno ter le ob sončnem vremenu. Ob oblačnem in meglenem vremenu kamilice vsebujejo manj eteričnih olj. Iz tega razloga pa takšne kamilice težje ohranimo dlje časa zdrave.
Sušimo jih v senci. Posušenih kamilic se ne dotikamo, ker rade razpadejo. Posušene kamilice hranimo na suhem mestu. Zelo rade vsrkavajo vlago in iz tega razloga rade splesnijo. Takšne pa seveda nimajo nobene zdravstvene in zdravilne vrednosti.
Ob neuspešnem zdravljenju moramo tako najprej sebe vprašati ali smo z rastlino ravnali prav in šele nato kriviti rastlino samo.
ZDRAVILNE LASTNOSTI IN UPORABA
Kamilično olje je glavna in osnovna zdravilna snov kamilice. Sveže je temno modre barve. Več kot je v kamilici olja, bolj zdravilna je rastlina.
Čaj kamilice preprečuje vnetja.
Kamilica je dobro poznana zdravilna rastlina, zato je o njej težko napisati ali povedati kaj bistveno novega.
Obkladki s kamiličnim čajem:
So priporočljivi pri vseh vrstah ran, kjer so vidna tudi razna vnetja, ali drugi bolezenski znaki na koži, kot so otekline, čiri ali pa zanohtnica.
Pri zobobolu je tudi priporočljiv kamilični čaj. V kolikor boste nekaj časa v ustih zadrževali čaj kamilice bo tudi bolečina malce popustila in se umirila.
Sicer pa kamilica blaži in pomirja bolečine, premaga tudi hude krče z omedlevico, nad katerimi se dostikrat pritožujejo noseče ženske, pa tudi otroci.
Kamilica pomirja, zaradi tega je dobro zdravilo za razdražljivost, preobčutljivost. Pomaga pa tudi proti revmatizmu, notranjemu nemiru, vihravosti, nespečnosti in duševnim težavam, pomaga pa tudi pri preutrujenosti.
Čaj kamilice blagodejno deluje na želodec in tudi na črevesje. Tako, da nanjo ne pozabite nanjo ob želodčnih krčih, vnetju debelega črevesja, driski, vnetju tankega črevesja, pa tudi pri vnetju želodčne sluznice, pri napenjanju in vetrovih. Z njo pa lahko odpravite tudi težave z ledvicami in žolčnikom.
Kamilična kopel:
Približno 1 kg kamilic zavremo v 5 l vode. Nato zavretek pustimo stati 10 minut in nato precejen zavretek dolijemo kopeli. Takšna kopel pomirja in odpravlja krče ter bolečine povezane z njimi.
http://www.ednevnik.si/uploads/b/brjav8/61870.jpg